logo B7 MENUMENU

Nejdůležitější kousky závodní výbavy a co by měly splňovatVybrali jsme čtyři esenciální kousky běžecké výbavy, bez kterých byste na startu B7 asi stát nechtěli. Špatně zvolená závodní výbava vám může v závodě pěkně zavařit. Bez čeho se neobejdete a co by tyto kousky měly splňovat?

1.   Běžecké boty

Nohy vás ponesou 101 kilometrů a 101 kilometrů si ponesete na nohou pár bot. Proto se jedná o nejdůležitější kousek výbavy. Jeden z nejdůležitějších parametrů je tlumení. Vezměte boty, ve kterých se cítíte pohodlně i na závěr vašeho dlouhého tréninku. S minimalistickými botami se váš závod ke konci změní na masochistickou zkoušku odolnosti.

A nejen tlumení je to, oč tu běží. Důležitý je pohodlný vnitřní prostor boty, prostorná špice kvůli natékání chodidla s přibývajícími kilometry a spolehlivý vzorek.

Každý máme chodidlo jiné, ale za nás jednoznačně doporučujeme INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300 MAX (nejlépe v limitované edici B7), které splňují vše výše popsané.

 

2.   Vesta

S batohem se neběhá už pár let. Nikdo nepotřebuje, aby mu něco na zádech 101 km poskakovalo a odíralo kůži. Vesta by se měla stát takovým vašim nejlepším parťákem, o kterém ani nevíte, že ho máte s sebou. Objem vesty samozřejmě závisí na množství věcí, které ponesete, ale objem 5 L by vám měl stačit.

3.   Čelovka

Čelovka je další tichý společník, o kterém byste neměli vědět. Jeho úkol je osvětlit cestu, tak abyste se neztratili a nezakopávali. Jednoduché, ale výběr bývá často komplikovaný.

Světelný tok čelovky by měl dosahovat nejméně 200 lm. Samozřejmě čím lehčí, tím lepší, ale je třeba váhu a výkonnost vybalancovat. Je na vás, zda-li zvolíte čelovku s vysokou výdrží baterie nebo v průběhu závodu vyměníte baterie nebo celou čelovku. Pásek čelovky by neměl nijak sjíždět z hlavy. Z příliš těžké čelovky vás může začít po čase bolet hlava.

SILVA Trail Runner Free Ultra má světelný tok 400 lm a vydrží vám svítit celou noc. Technologie Inteligent Light zužuje světelný kužel podle toho, jestli jste zrovna uzavřeni pod stromy v lese nebo v otevřeném prostoru pod hvězdami. Čelovka je poháněna pomocí dobíjecího akumulátoru nebo běžnými AAA bateriemi. A váží pouhých 141 g i s bateriemi.

4.   Oblečení

Říká se, že není důležité vyhrát, ale dobře vypadat. Ale co se týče oblečení na ultratrail, na prvním místě by mělo být vždy pohodlí. Vybírejte dobře prodyšné oblečení s pohodlným řešením švů. Ikdyž předpověď počasí nepředpovídá padání trakařů, připravte se na něj. S nepromokavou bundou s vodním sloupcem alespoň 15.000 mm vyzrajete na déšť a vítr. S přibývající únavou a klesající rychlostí vám velmi rychle může začít být zima. Proto další vrstva ve vestě, která zlepší tepelný komfort se více než hodí. Zvlášť v noci.

Nepohodlné spodní prádlo dokáže za několik hodin udělat na kůži pěknou paseku. Ploché švy, lehký a prodyšný materiál v kombinaci s vazelínou pomohou předejít nepříjemnostem.

Pár dalších kousků, které si přibalit s sebou:

  • Kdo je zvyklý, tak lehké skládací trekové hole
  • Vodu a ionťák
  • Gely a energetické tyčinky
  • Magnésium
  • Předepsaná povinná výbava
  • Kapesníčky
  • Hodinky
  • Malou lékárničku