27. – 29. 8. 2021
Koňská mast BESKYDSKÁ SEDMIČKA
MENUMENU
           

Účastníkům i fanouškům Beskydské sedmičky bude na trase i v cíli umožněno třídění odpadu s projektem Třídíme v přírodě


Díky spolupráci s Autorizovanou obalovou společností́ EKO-KOM mohou účastníci i fanoušci Beskydské sedmičky opět třídit plastový a papírový odpad na všech občerstvovacích stanicích a v cílové zóně. 

Beskydská sedmička se opět zapojila do projektu Třídíme v přírodě, jehož cílem je motivovat milovníky hor k správnému třídění odpadů a ohleduplnosti k přírodě. Přispět by tomu měla především dostupnost třikošů na třídění odpadů na občerstvovačkách. K třídění bude motivovat také promostánek v cílové zóně ve Frenštátu pod Radhoštěm, v sobotu 28.8 i v neděli 29.8. Na stánku bude připraven zajímavý program a hry  pro rodiny s dětmi, tím se jim zpestří čekání na dobíhající závodníky. Můžete si zahrát vytříděné sportovní hry nebo kvízem prověřit své třídící vědomosti a za to získat dřevěnou medaili nebo recyklované odměny.

Z tříděného odpadu se díky recyklaci stane surovina, tím se pak ušetří přírodní zdroje. Jen v České republice se ročně díky třídění papíru šetří přes dva miliony stromů. Celkově pak třídění odpadu ušetří ročně zhruba 30 km2 přírody, protože se v České republice recykluje 76 % na trh uvedených obalů.

Jak správně třídit odpady?

Koše na třídění najdete na všech občerstvovacích stanovištích i v cíli závodu. Třídit do nich můžete plasty a papír. Do žlutě označených košů patří například plastové obaly od energy gelů a tyčinek, plastové kelímky od studených nápojů, polystyrenové kelímky od teplých nápojů, PET lahve a polyetylenové obaly nebo sáčky a tašky. Do modrých košů na papír patří letáky, neznečištěné papírové tácky a obaly.

Co nepatří do modrých a žlutých košů?

Recyklovat bohužel nelze papírové kelímky s plastovým vnitřkem, znečištěný nebo mastný papír, plastové obaly se zbytky jídla, použité papírové ubrousky a kapesníčky nebo vlhčené ubrousky. Na tento odpad prosím využijte černě označený koš s nadpisem směsný odpad.

Co se dále stane s tříděnými odpady?

Plastový a papírový odpad z barevných košů bude svezen na dotřiďovací linku Frýdecké skládky, kde bude rozdělen podle jednotlivých druhů. Ve slisovaných balících se pak dotříděné plasty a papír odváží ke zpracovatelům. Ti z tříděných obalů vytvoří suroviny určené k výrobě nových produktů. Například z nich budou vyrobeny speciální třikoše na celoroční třídění odpadů na horách. Ty najdou turisté v horských areálech Bílá, Velké Karlovice a další po celé České republice.