logo B7 MENUMENU

Velké díky všem! Peníze z kasiček využije Centrum Kaňka i na sportovní aktivityVelký ohlas na letošní čtrnácté Beskydské sedmičce získal nejen mimořádný traťový rekord Tomáše Macečka, ale také částka, kterou se podařilo během závodního víkendu vybrat na dobročinné účely pro Centrum Kaňka z Tábora v rámci projektu Každý metr pomáhá. Díky závodníkům, fanouškům i pořadatelům získalo speciální zařízení pečující komplexně o děti s postižením a jejich rodiny bezmála 400 tisíc korun. Příjemný šok to byl pro ředitelku Kaňky Irenu Lintnerovou, která se s odstupem několika týdnů od B7 2023 rozpovídala o mimořádném daru.

Co říkáte na letošního rekordní sumu 384 tisíc korun, kterou se podařilo pro Centrum Kaňka vybrat?

Znova děkuji Karolině Maloň Friedlové z IBS (Institut bazální stimulace, který je garantem charity a partnerem B7) za přizvání do projektu Každý metr pomáhá. Částka je úžasná! V prvním momentě mi naprosto vzala dech a moc mě dojalo, jak sportovci po takovém výkonu, který každý z nich podá, dokážou ještě myslet na charitu. Moc si toho vážíme, obdivujeme to a zároveň to přesně ukazuje, co oni říkají, že trénink je jedna věc, ale důležitá je hlava. Já dodávám – i srdce na pravém místě, protože když slyším, jak se navzájem podporují na občerstvovačkách, jak si dvojice opravdu pomáhají v drobnostech, které jsou ale v tu chvíli velice důležité, tak bez emocí by to opravdu nešlo.

Očekávala jste, po loňském rekordu vybraných peněz do kasiček, že by se situace mohla opakovat?

Já jsem od přirozenosti optimista, ale jsem i pověrčivá, takže raději jsem si nic nepředstavovala. Ale moc jsem si přála, aby letos pro Kaňku vyšel výtěžek ve vyšších číslech, který by nám pomohl realizovat naše záměry. A vyšlo to úžasně!

Jak jste si vy všichni přítomní z Centra Kaňky letošní B7 užili?

Jako každý rok užili a moc! Před osmi lety jsme vůbec nevěděli, co nás čeká, ale za ten čas už umíme pomoci v pátek při registraci, milujeme atmosféru startu a na občerstvovacích stanicích nebo v lese na rozcestích, kde ukazujeme kudy dál. Provázíme závodníky na cestě do cíle, kde na ně zase čekáme a vítáme je. Pro náš tým z Kaňky, který se v tomto způsobu dobrovolnictví našel, je B7 na konci léta velkou inspirací a startem do dalšího školního roku.

Některé zážitky ale ani nelze popsat, ty se musí zažít! Beskydská sedmička je pro nás už opravdu srdeční záležitost. V cíli na pyramidě si vyslechneme poděkování a zpětnou vazbu na naši práci a mezitím někdo dává 2 tisíce korun za loňský rok, protože nedošel, a další 2 tisíce za ten letošní a děkuje, že se staráme. To jsou věci, které nelze popsat, ty se musí zažít. Je to pro náš úžasné.

Na jaké účely peníze ze sbírky využijete? 

Centrum Kaňka je financováno vícezdrojově a naplnit každoročně náš rozpočet není jednoduché. K běžnému provozu a zajišťování dalších aktivit, jako jsou třeba sportovně rehabilitační pobyty, se nyní navíc snažíme rekonstruovat a hlavně rozšiřovat prostory, ve kterých naše služby dětem s postižením a jejich rodinám poskytujeme. To jsou nemalé částky. I pro to, abychom dokázali dofinancovat všechny naše aktivity, byla založena veřejná sbírka, jejíž kasičky jste během letošního extrémního přechodu při B7 tak štědře naplnili.

Jaký máte vzkaz pro všechny závodníky, fanoušky a zkrátka dárce, kteří byli opět tak štědří?

Především velký dík všem! Obdiv a respekt k tomu co dokáží na trase, i poté v cíli, kdy myslí na podporu druhých. A díky řediteli závodu, Liborovi Uhrovi, že dává důvěru neziskovým organizacím a pomáhá je skrze sportovní aktivity spolufinancovat.

Kdo má zájem více se seznám s činností Centra Kaňky, může navštívit jejich internetové stránky www.kanka.info.