logo B7 MENUMENU

Zdravý mikrobiom a sportovní výkon



Třikrát sláva mikrobiomu 

Díky studiím zabývajících se střevní mikroflórou víme, že mikrobiom hraje velmi významnou roli v otázce zachování zdraví. Má vliv na metabolismus živin, produkuje pro život důležité vitaminy, koriguje celý proces trávení a v neposlední řadě jsou střeva a jejich mikroflóra v přední linii imunitního systému. Jakákoli dysbalance střevní mikroflóry vede k zažívacím obtížím jako je břišní diskomfort, častá plynatost, nepravidelná stolice a snížená imunita. Na vině může být léčba antibiotiky, nekvalitní stravování a mnoho dalších faktorů.

Proč by kvašená zelenina měla být součástí jídelníčku každého sportovce?

Fermentovaná zelenina  má velmi nízký počet kalorií a vysoký obsah stravitelné i nestravitelné vlákniny, díky které má fermentovaná zelenina nízký glykemický index, což v praxi znamená, že po jídle zůstaneme déle sytí a nočnímu vyjídání ledničky je konec.

Dalším důvodem je vysoký obsah probiotik rodu Lactobacillus které napomáhají správné funkci mikrobiomu a harmonizaci trávení. Správně fungující trávení je nezbytné pro podání nejlepšího sportovního výkonu. Fermentovaná zelenina je oproti syrové zelenině lépe stravitelná. Tělo místo trávení může využít energii na další činnosti.

Královnou fermentovaných potravin je bezesporu Kimchi – korejská národní delikatesa, kvašený zeleninový salát, ve kterém hraje prim pekingské zelí. Existuje mnoho studií prokazujících pozitivní vliv konzumace Kimchi na naše zdraví. Např. Výsledky studie Nutrition Research z roku 2011 prokazují snížení tělesné hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu při konzumaci Kimchi u pacientů s nadváhou a obezitou.

Začínáte s kvašenou zeleninou?

První dny si dopřejte lžíci ke každému jídlu a postupně můžete porce zvětšovat. Zprvu může kvašená zelenina způsobit plynatost, což je normální, vaše střeva se čistí a přizpůsobují na nový druh přátelských baktérií.

Kimchi není kvašené zelí. Toužíte znát rozdíl? Přečtěte si článek Kimchi vs. Kvašené zelí.

Jak si vychutnat kvašené saláty?

Inspirujte se: https://www.beavia.com/recepty

Autor:

Eliška Zadáková (Nutriční Terapeut, 1. Lékařská Fakulta Univerzity Karlovy)

Alice Vránová (Milovník zdravého životního stylu)