Příspěvek k B7 2021
„Šafrán za svou 16letou existenci provedl překážkami již tisícovku dětí, i díky B7,” říká Šárka Francírková
Co pro Vás znamená, když se řekne Beskydská sedmička
Himaláje u nás doma. Místo v horách, kde se vytvořil prostor pro setkání lidí, kteří posilují kvality odvahy, houževnatosti a úsilí, přátelství, fair play a pravých životních hodnot. Parta lidí, kteří mají něco společného, a je jim spolu dobře.
Jak vznikla partnerství s organizátory B7 a jak dlouho trvá?
Naše spolupráce začala v roce 2012 a vznikla díky spojení „velkých srdcí“, idealistů a nepochybně dobrodruhů – naší báječné patronky Karoliny Friedlové s Liborem Uhrem v rámci akce Každý metr pomáhá.
Můžete přiblížit, co vše Šafrán dětem realizuje, komu pomáhá a jakou roli v organizaci hraje Beskydská sedmička?
Víte, v prvé řadě se B7 stal průvodcem a fanouškem malé organizace, která pomáhá dětem, jejichž ohrožení či znevýhodnění nejsou na první pohled vždy znatelné. O to více jsou však nebezpečné. B7 se stala zároveň průvodcem a parťákem organizace, která poměrně tiše, vytrvale a možná i tvrdohlavě prosazuje v České republice inovativní službu, dá se říct takový sociální „start up“, provázení dětí v krizi napříč systémy. ŠAFRÁN dětem doprovází děti přecházející z péče do péče. Takže díky B7 získává mnoho dětí v krizi „parťáka“, průvodce v jeho závodě, který mu dává pocit bezpečí a léčí zranění po cestě tak, aby dítě mohlo žít kvalitní život i po „závodě“ a zároveň i společnost okolo něj.
Zkusím tuto činnost vysvětlit prostřednictvím podobenství. Všimla jsem si, že na B7 je ustálené pravidlo absolvovat závod ve dvou. Má to jistě své důvody. Od začátku do konce, když to dobře dopadne, dobíhají spolu. Určitě přichází mnoho situací, které vztah prověří a jsou i situace, kdy to nejde a doběhne třeba jeden sportovec sám. Cestu si však dobrovolně vybraly, znají trasu, znají pravidla, mohou se rozhodnout ke změně původního plánu. Vědí, kdo vše zaštiťuje a mají k němu důvěru, po cestě podporu, znají délku trasy, proto se i na tento závod pečlivě připravují. Každý sportovec ví, že příprava je základ. Mnoho věcí mají pod kontrolou, a to jim dává pocit bezpečí. Proto mohou snáze překonávat překážky a posilovat odolnost. Mozek tak funguje. Ráda používám příměr „Bez bezpečí nelze růst“. V tu chvíli nás překážky nezlomí, ale posílí.
Pojďme si na chvíli půjčit příběh dítěte v krizi, v náhlé neočekávané změně, kdy prožívá ztrátu blízkého člověka, zdraví, rodiny a je „vhozeno“ na trať závodu.
Závod si samo dobrovolně nevybralo. Nemá žádnou přípravu na takový závod. Neví, jak dlouhá trať bude. Často nerozumí důvodům, proč má běžet. Neví, s kým poběží a když ano, může mu věřit? Mění se mu životní situace, místo, prostředí, škola, kamarádi, ale už běží, bez přípravy. Po cestě potkává nové lidi a další ztrácí, Nezná pravidla tohoto závodu. Neví, kde je cíl a když jím proběhne, opravdu může věřit tomu, že to byla cílová páska? Nebo za tím bude ještě další kopec?
Vše proběhlo rychle a tak často nemá dítě na cestu zabaleno. Neexistuje žádný seznam věcí, které jsou pro dítě důležité. Říkejme jim třeba „dětská KPZtka“ složená z věcí, které jsou pro ně důležité (my tomu říkáme Kufřík bezpečí). Nemá mapu, baterku, ani žádnou koňskou mast na posílení a už vůbec ne to, co se zdá mnohým v jeho okolí nedůležité – osobní kotvy – klidně jim říkejme talismany, které mnoho závodníků někde má. Může to být třebačelenka proti potu, kterou běžec dostal od milované ženy k výročí svatby, šňůrka na zápěstí z významného místa, obyčejný kamínek ze zahrady dětství v kapse, křížek na krku, fotka dětí a tak dále.
Když to shrnu jednoduše. Dítě nemá situaci pod kontrolou. Zažívá úzkost, stres, pocit nebezpečí a často i trauma. To není dobrá pozice pro posilování odolnosti, naopak vede k pocitu selhání, viny, nedůvěry v sebe a okolní svět, ale je to i ohrožující situace. Svět se stává nebezpečným místem, na které se dítě naučí reagovat mnoha různými způsoby, často společensky nežádoucími. Řešíme důsledky, proč ne příčinu. Není vidět.
Co se díky B7 podařilo v Šafránu realizovat? Na co konkrétně šla například podpora v letošním roce?
Veškeré finance jsou dávány do programu provázení dětí a konkrétně na terapeutické pomůcky a léčivé aktivity, které jsou často pro nás velmi nákladné pořizovat. Jedná se například o Kufřík bezpečí, který je vždy znovu připravován a vyráběn individuálně pro konkrétní děti v programu. Stává se pak jejich majetkem a bezpečnou vzpomínkou na „závod“.
Naše činnost se rozšiřuje, a tak se nám daří zakládat i centra pomoci. V Praze vzniká např. terapeutický dům Šafránový domek. Letošní sbírka 2021 a její výtěžek bude sloužit pro vybavení terapeutických pomůcek v léčivé místnosti zvané Snoezelen a věříme, že se stane útočištěm pro mnoho dalších dětí.
Letos opět budete na B7 osobně, kolik se Vás z Prahy do Beskyd chystá?
Naše šafránová parta přijede ve složení 10 průvodců a stane se součástí širokého týmu pořadatelů, kteří tak jako šafránové koření „povzbuzují, podporují a provází na jejich cestě závodem“.
Jak probíhaly přípravy?
Naše přípravy probíhaly průběžně a samozřejmě s přibližujícím se termínem vrcholily. Vždy přemýšlíme, jak co nejvíce potěšit a přispět celku.
Co konkrétně Šafrán mít během závodu na starost?
Naše šafránová parta přijede ve složení 10 průvodců a stane se součástí širokého teamu pořadatelů, kteří tak jako šafránové koření „povzbuzují, podporují a provází na jejich cestě závodem.
Naše přípravy probíhají průběžně a samozřejmě s přibližujícím se termínem vrcholí vždy přemýšlíme, jak co nejvíce potěšit a přispět celku. Potkáte se s námi v cíli a určitě na vás budeme čekat na vrcholu hory s širokou náručí a respirátorem… I to je něco, co nás naučilo, jak rychlá a prudká změna v životě může „chutnat“.
Na co se nejvíce těšíte?
Na společně strávené chvíle. Na tu energii. Na partu, která si předává mnohé. Vždy si na ni vzpomenu, když přicházejí překážky. Hlavně to tak snadno nevzdat.